W przypadku wszczęcia egzekucji dłużnik bronić swoich praw w ramach powództwa przeciwegzekucyjnego o pozbawienie lub ograniczenie wykonalności tytułu wykonawczego.
Dłużnik może wskazywać, że doszło do wykonania zobowiązania np. poprzez zaspokojenie roszczenia z innego źródła (zobowiązanie solidarne) albo jeśli, za zgodą wierzyciela, w miejsce pierwotnego świadczenia zostało spełnione inne lub, gdy strony umówiły się,
że zamiast świadczenia dojdzie do przeniesienia wierzytelności.
Zobowiązany może także podnosić, że niemożliwość realizacji obowiązków jest efektem okoliczności, za które nie ponosi on winy oraz że egzekucja jest niezasadna w związku
z dokonanym przez niego potrąceniem wobec wierzyciela lub wskutek odnowienia świadczenia.
Dłużnik może też powoływać się na zwolnienie z długu jak i cesję wierzytelności, w efekcie której wierzyciel nie jest już uprawniony do otrzymania roszczenia, doszło do przejęcia długu w efekcie czego w miejsce dłużnika wszedł inny podmiot.
Powodem dla którego również egzekucja nie może być prowadzona są także fakt zawarcia ugody między stronami, przedawnienie egzekwowanego roszczenia, rozłożenie wymagalnej należności na raty lub w przypadku egzekucji o wydanie rzeczy przysługujące dłużnikowi prawo do zatrzymania rzeczy z innego tytułu prawnego.
Powództwo przeciwegzekucyjne w zależności od tego rodzaju egzekucji należy złożyć do sądu miejsca zamieszkania lub pobytu albo siedziby dłużnika, miejsca położenia rzeczy lub nieruchomości.
W ramach postępowania sąd może uwzględnić powództwo, pozbawiać tytuł wykonawczy wykonalności lub orzec o jego ograniczeniu.Warto także pamiętać, że powództwo przeciwegzekucyjne może być składane wraz z wnioskiem o zapieczenie w postaci zawieszenia postępowania egzekucyjnego.
Komentarze