Zastaw umowny może stan jeden ze skutecznych sposobów zabezpieczania roszczeń.
Zastaw może powstać albo z mocy prawa (np. zastaw na rzeczach najemcy) albo poprzez zawarcie umowy i jest zawierany dla zabezpieczenie realizacji innego zobowiązania np. spłaty pożyczki. W tym drugim przypadku właściciel rzeczy musi wydać posiadanie rzeczy wierzycielowi albo osobie przez niego wskazanej.
Jeśli dłużnik nie wywiązał się ze swojego zobowiązania wierzyciel na rzecz którego został ustanowiony zastaw może zaspokoić się z rzeczy zastawionej nawet jeśli doszło do jej rozporządzenia oraz może dochodzić zaspokojenia z rzeczy z pierwszeństwo przed wierzycielami osobistymi właściciela rzeczy.
Zastaw można ustanowić nie tylko na rzeczy ruchomej jej częściach składowych oraz przynależnościach, ale też na zwierzęciu. Dotyczy to sytuacji, w której przejęte przez właściciela gruntu cudze zwierzę wyrządza szkodę. Wówczas zajęcie stanowi zabezpieczenia roszczenia o naprawienie szkody, które obejmuje oprócz szkody także koszty żywienia i utrzymania zwierzęcia. Innym rodzajem zastawu umownego jest zastaw na prawach (wierzytelności, obligacje, akcje) o ile są zbywalne.
Specyficzną formą zastawu jest zastaw rejestrowy, który ustanowienie wymaga zawarcia pisemnej umowy, pod rygorem nieważności oraz dokonania wpisu do sądowego rejestru zastawów. Przedmiotem tego zastawu mogą być wszelkie rzeczy ruchome, zwierzęta oraz prawa, które mogą być pozostawione w posiadaniu dłużnika. Zastawem rejestrowym można zabezpieczyć jedynie wierzytelność pieniężną wyrażoną w pieniądzu polskim lub walucie obcej.
Komentarze