24 marca 2020 r weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo upadłościowe, która wprowadziła nowe zasady w zakresie orzekania upadłości. Moją one usprawnić oraz przyspieszyć oddłużanie, zwłaszcza konsumentów.
Zgodnie z nowymi przepisami we wniosku o upadłość wystarczy wykazanie niewypłacalności, aby dla wniosek został uwzględniony.
Oznacza to, że na etapie otwarcia postępowania sąd nie będzie badać przyczyn niewypłacalności. Analiza tych okoliczności będzie przeprowadzona dopiero po ogłoszeniu upadłości, przed podjęciem decyzji o oddłużeniu, która będzie uzależniona od stwierdzenia czy działania dłużnika miały charakter pokrzywdzenia wierzycieli czyli świadomego zadłużania się i trwonienia mienia.
Nowe przepisy nie wykluczają oddłużenia w sytuacji, gdy wykazane zostanie jego zawinione działanie w pewnym zakresie. Jednak skutkiem tego ma być nałożenie obowiązku spłaty wierzycieli do 7 lat. Nadal nie będą mogły być umorzone należności z tytułu alimentów, naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia, czy wynikające z rent
z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci.
Ustawa wprowadza także możliwość zawarcia porozumienia z wierzycielami bez konieczności ogłoszenia upadłości tylko na podstawie wniosku. Wniosek należy opłacić wraz zaliczką na poczet kosztów postępowania. Pozytywna ocena wniosku dłużnika przez sąd powoduje wstrzymanie rozpoznanie wniosku o upadłość na okres do sześciu miesięcy. Jeśli porozumienie się nie powiedzie dopiero wówczas wszczyna się postępowanie upadłościowe. Dzięki temu rozwiązaniu dłużnik może zostać oddłużony i uniknie wpisu do dłużników niewypłacalnych Krajowego Rejestru Sądowego. ,
Istotne jest również to, że po sprzedaży majątku dłużnika w związku z ogłoszeniem upadłości dłużnikowi, zarówno konsumentowi jak i przedsiębiorcy z sumy uzyskanej ze sprzedaży domu lub mieszkania wydzielana będzie kwota w wysokości przeciętnego czynszu najmu, za którą dłużnik będzie mógł przez dwa lata wynajmować mieszkanie dla siebie i swojej rodziny.
Przy spłacie należności wskutek likwidacji majątku dłużnika ustala się, co do zasady 3 letni plan spłaty biorąc pod uwagę możliwości zarobkowe, konieczność utrzymania siebie i rodziny. Jednakże, jeśli sąd stwierdzi, że w tym czasie dłużnik, przy zachowaniu środków koniecznych do codziennego życia - nie jest w stanie całkowicie wyjść z długów, może umorzyć niemożliwą do spłaty część zobowiązań.
Komentarze