Dłużnik, który chce przeprowadzić likwidację, upadłość czy restrukturyzację musi to zgłosić to do Krajowego Rejestru Zadłużonych.
W ramach jawnego i ogólnie dostępnego Krajowego Rejestru Zadłużonych ( dalej „ Rejestr”) zbierane są dane o wszystkich podmiotach, wobec których prowadzi się lub prowadzono postępowanie restrukturyzacyjne bądź upadłościowe. Ponadto w Rejestrze publikuje się również dokumenty związane z prowadzeniem tych postępowań – m.in. wniosku o wszczęcie postepowania, informacje o terminie i sposobie zgłaszania wierzytelności oraz dane nt. stanu majątku objętego restrukturyzacją i upadłością oraz informacje dotyczące zakończenia postępowania czy postępowań likwidacyjnych. Dane w tym zakresie mają być przechowywane przez 10 lat.
W Rejestrze będą przetwarza się też dane o podmiotach, które są dotknięte lub zagrożone niewypłacalnością. Do tego grona zalicza się zarówno osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne, mające zdolność prawną, wobec których toczyły się postępowania egzekucyjne, umorzone z uwagi na niemożność pokrycia kosztów egzekucji. Do Rejestru wprowadza się także informacje na temat osób fizycznych, wobec których toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych. Dane można otrzymać w formie elektronicznej.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 6 grudnia 2018 r. o Krajowym Rejestrze Zadłużonych ( Dz.U. z 2019 r. poz. 55)
Komentarze